Share |

E-blade med X-factor

Online magasiner popper frem på nettet og alle kan være med...

I disse X-faktor tider har ikke kun X-faktor deltagerne men også dommerne fået masser af pressedækning. En af de danske dommerne, Remee, er i det daglige en driftig herre, der som en af sine sine mange forretninger udgiver såkaldte e-blade.

E-blade bliver udgivet som et elektronisk dokument i et særligt bladlignede format i stedet for at blive trykt på papir. Det kræver intet specialudstyr eller specialprogrammer at læse et e-blad. I en almindelig browser, som den der bruges til at læse nærværende artikel, vises bladet, som om det ligger henover skærmen i stedet for på bordet foran én. Omgivelserne er rensede for de sædvanlige hjemmeside-elementer som sideboxe, menuer osv., og ved at tage fat med musen i bladets hjørner, kan man bladre i det – præcis som i et blad af papir. E-blade udgives via internettet og som oftest er de gratis, men der findes selvfølgelig også e-blade med abonnement, hvor der betales for adgangen til bladet. I Remees blade skriver han mest om sig selv, men heldigvis er der andre, der udgiver e-blade om tilværelsens vigtigste side – fluefiskeri.

This is Fly
© scandicangler.com Redaktionen

Catch Magazine
Det flotteste er det amerikanske tidsskrift Catch Magazine. Det udgives hver måned af fotografen Brian O’Keefe, der bl.a. er kendt for billederne i bonefish-biblen ”Bonefishing!”. Med en fotograf i redaktørstolen er det ikke overraskende et blad, der fokuserer på at levere fiskeæstetik - og den får man så i absolut verdensklasse. Catch Magazine er lækkerhed, eksklusivitet og klassisk fluefiskeri, og det er ikke her man finder grejanmeldelser og instruktionsartikler. For Brian O’Keefe og den skare af professionelle fotografer, som bidrager, handler det om at formidle destinationer og fiskestemning med de lækrest mulige billeder. Og det lykkes – Catch Magazine er en sand fryd for øjet. Tjek det her: catchmagazine.net

This Is Fly
I en helt anden retning er This Is Fly, der udgives fra New York under mottoet ’Defining the lifestyle and culture for the next generation of fly fishing’. This Is Fly er ligesom Catch Magazine lækkert og gennemarbejdet, men der er intet klassisk over det - tværtimod. This Is Fly har det samme fandenivoldske grafiske udtryk, som man finder i surf- og snowboardverdenen. Selvom det bærende element er fluefiskeri, er det, som mottoet siger, også et livsstilsmagasin for yngre fluefiskere. Det er jævnligt krydret med artikler om kunst, graffiti og streetsmart beklædning, og hvert nummer har endda et soundtrack-forslag til næste fisketur med indbygget onlineafspiller og det hele – ikke overraskende fyldt med indierock og punk. På fiskesiden foretrækker This Is Fly også destinations- og stemningsartikler, og det skal helst være grænseoverskridende, så det passer til det fiskehippie-image, bladet promoverer. Det er skægt, anderledes og nogle gange provokerende. This Is Fly er rock’n’roll-fluefiskeri. Rock med her: thisisfly.com

Strobel
© scandicangler.com Redaktionen

Men tag ikke fejl. Selvom både Catch Magazine og This Is Fly er gratis – endnu - er de forretninger, som har set e-bladenes fordele, og de udnytter dem fuldt ud. • E-blade er billige at udgive. Alle udgifter til trykning og fysisk distribution er nul. • E-blade er miljø-venlige. Der bruges intet papir, ingen kemikalier under trykning og intet brændstof under distribution. • E-blade giver mulighed for høj kvalitet.

E-blade udgives elektronisk uafhængigt af et trykkeris deadline, og man er fri til at udsætte deadline f.eks. for at få de allersidste billeder med og læse en grundig korrektur. • E-blade bliver med ét tastetryk udgivet på et marked med 1.7 milliarder internetbrugere. Det giver mulighed for at etablere et nicheprodukt med et hæderligt oplag. • E-blade kan udgives af hvem som helst vha. en PC med tekstbehandling og et e-blads-program – i farver og en kvalitet så god som evnerne tillader. • E-blade kan indeholde andet end læsestof – video, lyd, slideshows, animation og links til internettet – som lægger nye dimensioner til oplevelsen af bladet.

Kataloger
E-blade bliver sandsynligvis også næste skridt for de mange produkter, som tidligere er blevet præsenteret i dyre trykte kataloger. Med et E-blad kan producenten smelte webside og katalog sammen i et. Et af tidens flotteste eksempler på dette er Patagonia, som har lavet et smukt E-blad omkring deres fluefiskeprodukter: patagonia.com

Pool32
© scandicangler.com Redaktionen

DK E-blade
I Danmark er vi faktisk også med. Fiskeavisen har lagt deres gamle numre ud på nettet til fri læsning som e-blade, og enkelte leverandører af fiskegrej og lign. – f.eks. Strobel Travel - har udnyttet mulighederne til at lægge et e-katalog på nettet. Se dem her: Fiskeavisen Strobel Travel

Pool32
Et enkelt soloprojekt har netop set dagens lys i form af e-bladet Pool32. Et e-blad på hele 134 sider udgivet af Mark Wengler. Pool32 er fotobaseret og de mange flotte fotografiske essays kredser primært omkring laks og havørred. Drøm med via dette link: Pool32

Fiskeringen
Forleden udkom sammenslutningen Fiskeringens medlemsblad for første gang som e-blad. Fiskeringen er ikke et kommercielt foretagende, men måske er fordelene ved e-blade endnu større for ikke-kommercielle udgivelser. Se mulighederne: Fiskeringen

Danmark har utallige lystfiskerforeninger og næsten lige så mange medlemsblade. Medlemsbladene skal selvfølgelig udgives indenfor foreningens budget og er derfor oftest billigt trykte udgivelser i sorthvid og A5-format. E-blade giver foreningerne mulighed for at spare tryk og distribution og samtidig gå fra sort-hvid til farve til glæde for både medlemmer og annoncører.

Pagegangster
© scandicangler.com Redaktionen

Hvis kræfterne er til det i foreningen, kan foreningen endda selv designe og sætte bladet i stedet for at overlade det til et bureau, som mange gør i dag. At udgive et e-blad lyder måske som noget computer-hokuspokus, men det er faktisk forbløffende nemt.

Undertegnede gjorde i forbindelse med denne artikel sit første forsøg og det foregik cirka sådan her (det følgende afsnit bliver muligvis en anelse teknisk, men prøv at hænge på – ellers spring det over): Et almindeligt Word-dokument – ”4 favoritkystfluer fra scandicAngler.com” - blev sat op med lidt billeder og bindeopskrifter til 4 favoritfluer.

Da det var færdigt, blev dokumentet gemt som PDF-fil. Lidt søgning på internettet viste vej til adskillige e-bladsprogrammer bl.a. programmet Pagegangster, der giver mulighed for at udgive et e-blad gratis i 7 dage. Bistået af nogle udførlige instruktioner fra deres hjemmeside blev PDF-filen uploadet til Pagegangster, der kvitterede med en mail og et link til e-blad-udgavn af ”4 favoritkystfluer….”

Hele processen excl. fotografering og tekst til billederne tog næppe mere end halvanden time, og resultatet var mildest talt forbløffende. For at kunne vise testen online i mere end de 7 dage, så har vi dog lagt det lille e-blad op i scandicAngler.coms system fra zmags.com - simpelt: 4 favoritkystfluer fra scandicAngler.com

Fiskeringen
© scandicangler.com Redaktionen

Men e-blade har selvfølgelig også begrænsninger. Den mest åbenlyse er, at en læser skal have adgang til internettet, og det har man sjældent andre steder end foran en computer. Hvis en forening vælger at udgive sit klubblad som e-blad, udelukker man altså medlemmer uden internet-adgang fra at følge med i foreningens aktiviteter ad den vej.

Og så skal man ikke underkende, at oplevelsen ved at læse elektroniske dokumenter på en computer er fattigere end ved at læse teksten på papir. Dels er det vanskeligere at sidde i lænestolen, i sengen eller måske på toilettet og mosle rundt med en PC.

Dels vandrer øjet hele tiden ubevidst mellem tekst, billeder og annoncer, når man læser i et tidsskrift af papir. E-bladenes behov for at navigere rundt ved hjælp af PC’ens taster forstyrrer dén proces, og det mærker man tydeligt. Det bliver der muligvis lavet om på i de kommende år.

De såkaldte e-readers – tynde skærme på størrelse med et A4-ark som man læser e-bladet ind i – bliver flere, og læsevenligheden på skærmen øges med hver ny udgave, der kommer på markedet. For få dage siden lancerede Apple sin iPad, og hvis den gør det samme for brugen af elektronisk læsestof, som dens lillebror, iPod, gjorde for brugen af elektronisk musik, så kommer vi til at se mange flere e-blade om fluefiskeri i de kommende år. For hvis Remee kan, så kan vi andre også …

Facebook Comments Box